Skip to main content

Historia banku

Bank Spółdzielczy w Cieszynie powstał w 1873 roku jako Towarzystwo Zaliczkowe w Cieszynie. Po roku funkcjonowania zostało przemianowane na Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie. W dziejach Śląska Cieszyńskiego powstanie polskiej spółdzielni miało doniosłe znaczenie i było ukoronowaniem wieloletnich starań podejmowanych przez grono niestrudzonych działaczy miejscowych i pozostałych ziem polskich.


Celem Towarzystwa było zapewnianie dostępu do taniego kredytu jego członkom, głównie rolnikom, z dogodnymi ratami spłat oraz ułatwienie gromadzenia drobnych kapitałów. Liczba członków oraz dane finansowe Towarzystwa potwierdzają, że należało ono do najważniejszych polskich instytucji działających na Śląsku Cieszyńskim.


W 2013 roku Bank obchodził swój niecodzienny jubileusz 140 lat prowadzenia działalności. Na przestrzeni 140 lat wpływał na region i swoich członków, finansując działania lokalnych organizacji i przedsiębiorstw. Bank pełni rolę Banku lokalnego, który działa na terenie województwa śląskiego. Dynamicznie się rozwija, pozyskuje nowych klientów i dobrze służy Ziemi Cieszyńskiej.

Zapraszamy do obejrzenia  filmu o historii naszego Banku oraz publikacji wydanej z okazji jubileuszu 140 lat Banku "Bank Spółdzielczy w Cieszynie 1873 - 2013. Historia i współczesność" (kliknij na poniższe zdjęcia).

Pierwsza siedziba okładka publikacji

Znajdziesz nas też tutaj